| Weight | 1725 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4860 × 1840 × 1520 mm |
| Wheelbase | 2768 mm |
| Model Year | 2024 |
| Battery Capacity | 55.4 – kWh |
| Electric Motor | Single – 211PS |
| Drive Mode | FWD |
| Model | 500 Plus, 500 Pro |
| Brand Origin | China |
| Vehicle Type | Sedan |
| Drive Mode | FWD |
| Expenditure | Main Stream |
| Gear Box | Automatic |
| Powertrain | |
| Car Size | Intermediate |
Xpeng P5
Price range: $23,594 through $26,301
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.