| Weight | 1881 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4676 × 1875 × 1725 mm |
| Wheelbase | 2760 mm |
| Model Year | 2022 |
| Engine | 1.5 Turbo – 169PS |
| Gear Box | AMT |
| Battery Capacity - kWh | 16.6 – kWh |
| Electric Motor | Single – 122PS |
| Model | Comfort, Prestige, Premium |
| Brand Origin | China |
| Vehicle Type | SUV |
| Drive Mode | FWD |
| Expenditure | Main Stream |
| Gear Box | Automatic |
| Powertrain | |
| Car Size | Intermediate |
Roewe RX5 eMAX
Price range: $25,835 through $28,541
All videos and pics are copyrighted by SAIC Group. And KV photo is publicly searched in Internet.
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.