| Weight | 2011 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4463 × 1834 × 1619 mm |
| Model Year | 2025 |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Battery | NCM-89Kwh |
| Electric Motor | Single – 272PS |
| Model | 300L Extended Long Range, 300L Extended Long Range Smart Navi, 300L Extended Long Range Champion Limited Edition |
| Brand Origin | German |
| Vehicle Type | SUV |
| Drive Mode | RWD |
| Expenditure | Luxury |
| Gear Box | Automatic |
| Powertrain | |
| Car Size | Intermediate |
Mercedes CLA EV
Price range: $40,757 through $49,089
All videos and pictures are copyrighted by Mercedes Benz China Limited.
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet.