| Weight | 2140-2320 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4953 × 1989 × 1480 mm |
| Wheelbase | 3013 mm |
| Model Year | 2024 |
| Battery Capacity | LFP 71.4kwh, NCM 100kwh, NCM 93.4kwh |
| Electric Motor | Single – 272PS, Dual – 721PS |
| Model | Standard, Long Range, Performance AWD |
| Brand Origin | China |
| Vehicle Type | Sedan |
| Drive Mode | AWD, RWD |
| Expenditure | Main Stream |
| Gear Box | Automatic |
| Powertrain | |
| Car Size | Full Size and Executive |
Jiyue 07
Price range: $32,292 through $46,138





